Temat: LAN - jak optymalnie połączyć???
Chciałbym połączyć wszystkich chętnych sąsiadów w sieć z dostępem do NET'u, w związku z czym zwracam się do was z prośbą o pomoc.
Obecnie w sieci podłączone są cztery osoby z mojej klatki schodowej (w sumie w moim bloku są cztery klatki) i od każdego pociągnięty jest kabel bezpośrednio do HUB'a u mnie w domu.
Ponieważ nie chcę ciągnąć kabla do mnie od każdego sąsiada i dodłączać je pod jednego SWITCHA (20 port) mam do was pytanie :
Czy mogę połączyć sąsiadów z każdej klatki shodowej do SWITCHA(HUBA) a następnie od tych SWITCH'y pociągnąć do SHITCHA w moim mieszkaniu do którego byłby podłączony komp-server z dostępem do NET'u. Wyglądało by to mniejwięcej tak: Sąsiedzi, po 4 na klatkę podłączeni do SWITCHA> SWITCHE z każdej klatki (4) > SWITCH u mnie w domu >komp z netem. http://hardline.fm.i....pl/schemat.jpg .Nie wiem jeszcze czy użyję HUB'y czy SWITCH'e (kasa :( ) ale to chyba bez różnicy.

Źródło: forum.purepc.pl/index.php?showtopic=32273



Temat: Uruchomienie wideodomofonu aci farfisa duo
Problem tkwi w uruchomieniu wideodomofonów ACI FARFISA DUO na klatce schodowej w bloku mieszkalnym. Całość jest już połączona według schematu. Po podaniu zasilania uruchamia sie bramofon. Problem tkwi w dalszych czynnościach. Próbowałem programować ale nic z tego nie wyszło. Na wyświetlaczu domofonu nic sie nie wyświetla. Nie wiem czy to jest normalne ponieważ robię to pierwszy raz. Gdy próbuje się połączyć z bramofonu do mieszkania wyświetla się że zajęte. Prosił bym o wskazówki co powinienem dalej zrobić
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1502707.html


Temat: Przewód ochronny a wyłącznik schodowy
Mam pytanie odnośnie połączenia dwóch wyłączników schodowych. Połączyłem je przewodem 3x1.5 i wszystko działa poprawnie. Zastanawiam się tylko czy nie trzeba zastosować innego przewodu ponieważ ten którego użyłem ma 3 kolory (niebieski, brązowy i żółto-zielony). I teraz moje pytanie-żeby nie puszczać drugiego przewodu obok, użyłem kabla żółto-zielonego do puszczenia fazy-wiem że tak nie powinno się robić bo jest to przewód ochronny-stąd moje pytanie do fachowców którzy na codzień robią takie połączenia-jakim przewodem łączycie wyłączniki schodowe? W zasadzie w wyłączniku nie ma miejsca na podłączenie przewodu ochronnego więc czy można go wykorzystać do innych celów?
Oto szybki schemat mojego połączenia:

Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1558744.html


Temat: Ściemniacz / prawidłowe podłaczenie
Wygląda na to że ten ściemniacz reguluje się przyciskiem astabilnym ( chwilowym coś jak dzwonkowy)
w sytuacji podłączenia w miejsce zwykłego wyłącznika musisz wykorzystać schemat nr 3 z drugiego rysunku, rezygnując z możliwości sterowania dwóch taktów ( tak pewnie było w starym wyłączniku, chyba że to jest schodowy, ale o tym nie piszesz)
Tylko musi sięon zmieścić w puszcze a nad nim jeszcze przycik...
Pozdr.J.
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1387636.html


Temat: Zagadka. Jak to połączyć?
remik_l napisał:

Czy takie wykonywanie instalacji jest zgodne ze sztuką w świetle przepisów?


Z tego co wiem, to przepisy nie regulują sposobu połączenia układu schodowego, ale czy to jest zgodne ze sztuką elektroinstalatorską? Uważam, że nie.
Przy wyłączniku schodowym (zresztą nie tylko) jest ściśle określony zacisk wspólny- oznaczany literką P , tak jak na moim odręcznym "szybkościowym" schemacie
(powiedzmy, że to schemat ). Poza tym, producent po "jakiegoś czorta" umieścił tą literkę- zapewne, żeby nam było łatwiej w identyfikacji oraz lokalizacji


Wiele osób nie zna tego sposobu, nie wspomnę elektryków z działów utrzymania ruchu, którzy sprawują pieczę nad taką instalacją.
Pomyślcie, do jakich wniosków dochodzi taki elektryk (który nie zna takiego połączenia), gdy szuka uszkodzenia w takim układzie...
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1416630.html


Temat: Podłączenie rolety na dwa włączniki
Witam mam do założenia roletę schematpodłączenia taki jak na rysunku potrzebuję podłączyć ją do dwóch włączników zeby mozna bylo ja otwierac i zamykać z dwoch stron coś na zasadzie działania włącznika schodowego prosze o pomoc dodam jeszcze ze podłączenie w taki sam sposób jak włączników schodowych powoduje blokade rolety


]

Zmień sposób zamieszczania grafiki, w tym dziale jest ogłoszenie którego pewnie nie raczyłeś przeczytać. Popraw pisownie. [Łukasz]
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1459804.html


Temat: Nietypowy (?) sposób podłączenia włącznika schodowego
Witam.
Mam pytanie odnośnie sposobu podłączenia włączników schodowych.
Wszędzie gdzie szukałem, znajdowałem tylko jeden schematpodłączenia.
Ja natomiast podłączyłem owe włączniki wg schematu jak na obrazku.



Czy znawcy tematu mogą się wypowiedzieć, czy taki sposób podłączenia jest akceptowalny? Czy może wyniknąć z tego podłączenia jakaś usterka, awaria itp?
Bo wiem, że układ taki działa (sprawdzone empirycznie:)
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1685823.html


Temat: Układ TN-C-S skąd wziąć przewód PE
Witam was. Nie udzielałem się bo przez ostatnie dni byłem chory (prawie 40 stopni gorączki) i leżałem w łóżku. Widzę że mój temat był powodem do niezłej dyskusji. W woli sprostowania chcę napisać że na koniec elektryk będzie przeprowadzał pomiary i jednocześnie test sprawdzenia różnicówki. Sam osobiście posiadam uprawnienia SEP do 1kV. Co do dobrania wartości zabezpieczeń to sobie poradzę. Mam spore doświadczenia jeśli chodzi o lekkie przerabianie instalacji (wymiana starej instalacji, czy montaż wyłączników schodowych itp.) Jednak nie miałem styczności z przejściem z instalacji TN-C na TN-C-S. A mianowicie pytałem się tylko o przewód PE.

Przerobiłem trochę mój schemat i zdecydowałem się na poprowadzenie przewodu PE (a później elektryk z odpowiednim przyrządem SONELA zmierzy mi rezystancję przewodu PE)

Jednak mam 2 propozycje takiego połączenia.



Druga opcja jest zaznaczona na fioletowo.

A mianowicie pierwsze założenie jest takie aby połączyć to tak jak chciałem na początku postu tylko że do szyny PE dołożyć osobne uziemienie.

A druga opcja jest taka aby przewód PEN podłączyć od razu do różnicówki a później z niej do szyny N (pominąć podłączenie PEN do szyny PE a później do różnicówki). Jednak takie połączenie wydaje mi się gorsze. A mianowicie gdy przerwie się przewód PE idący do ziemi to brak jest całkowitej ochrony w tym przewodzie w gniazdkach.
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1513909.html


Temat: Podłączenia trzech wyłączników schodowych podwójnych
Witam, Mam do podłączenia 3 wyłączniki schodowe podwójne (zapalanie żarówek 2+1), jeden wył. przy wejściu do pokoju i dwa po lewej i prawej stronie łóżka, generalnie z tematów poruszanych wcześniej wiem jak to zrobić. tylko mam problem z podłączeniem środkowego wyłącznika który przewód pod które zaciski, dochodzą mi do jednego wyłącznika dwa przewód i dwa odchodzą, (żona wybrała kolor wyłączników gdzie nie było z tego fasonu podwójnego krzyżowego. Ma ktoś może schematpodłączenia z trzema wyłącznika schodowymi. Dziękuje i pozdrawiam !
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1447349.html


Temat: Schematy: połaczen właczników z zarówkami, krzyzowe, schod..
Mam do was wielką prosbe chce sobie załozyc taki segregator zebym miał tam mnóstwo schematów elektrycznych od tych najprostych do tych troszke bardziej złozonych no i potrzebna mi jest wasza pomoc np..schemat włacznika jednobiegunowego z jedna zarówka, połaczenieschodowe, krzyzowe swiecznikowe itp.. oraz sterowania stycznikiem z jedno miejsca z dwóch miejsc itp... moze ktos ma kto mógłby sie podzielic ze mna tymi schematami bardzo mi zalezy gdyz zaczynam dopiero praktyacnza nauke zawodu i było by mi to bardzo przydatne,, bardzo was prosze o pomoc, z góry dzieki

i jeszcze moze cos takiego jak podłaczenia róznicówek przyłaczen domowych ze słupa do domu oraz tablicy rodzielczej w domu na te bezpoieczniki róznicowop pradowe
dzieki:)
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1516058.html


Temat: wyłączniki schodowe, czemu nie dziala??
W załączniku dorzucam schemacik. Jest to podłączenie wyłączników schodowych.

Nie działa mi ten schemat. Podłączyłem dobrze.

czy jak 1 z żarówek się spaliła to układ przestaje świecić?


Jak sprawdzić co i jak, bo neonówka to mi świeci na każdym przewodzie.



w1 i w2 to wyłączniki, reszta to halogeny.


Robię poprawkę po elektryku.: zastałem to tak:

od wyłącznika w1 aż do 1 lampy dochodzi 3 żyłowy przewód, tam jest ucięty i stamtąd dochodzi do 2 lampy ten sam 3 żyłowy przewód i tak do kilku jeszcze aż do wyłącznika schodowego nr 2. do wył. 1 dochodzi zasilanie. Da się to połączyć bez kucia??
proszę o pilna odpowiedz.
gg: 6634499
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1582769.html


Temat: klatka schodowa z 4 wyłącznikami


Krzyżowe łączysz tak, jak schodowe z tą różnicą, że idą do niego 4 żyły...

To znaczy jak w końcu? Jak krzyżowe czy jak schodowe? Bo to całkiem różne wyłączniki...
Schematpołączeń jak w tytule jest na Elektrodzie, łącznie z całym opisem w kilku wątkach.
V.
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1692278.html


Temat: Jak przerobić czujnik ruchu?
A nie lepiej i prościej (niż babranie sie w czujce szukając schematu do czujki i znalezienia miejsca wpięcia się, znajac życie czujka jest Chińska i jak sie zacznie w niej babrać to się prędzej popsuje) bedzie zalozyc czujke ruchu a w obwod czujki ruchu dać ten obwód dzwonkowy i na dzwonkowym załączyć w rozdzielnicy moduł schodowy z takim samym czasie jak czujka ruchu?

Jest to rys poglądowy automat schodowy uprościłem do minimum oczywiście troche in aczej to wygląda. Taki automat na szyne TH35 można nabyć za około 35zł i zajmuje 1 moduł lub max 2 (zależy jaki typ)
Przykład podłączenia automatu schodowego:

Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1441507.html


Temat: Prośba o pomoc transformator ts 40/5.
Witam,

Witam posiadam takie dwa transformatory "TELKOM TELCZA TS 40/5".
Chciałbym podłączyć pod nie 8 halogenów o mocy 10 wat na jeden halogen. [oświetlenie na schody].
I tu tkwi moje pytanie:
1. Jak podłączyć te halogeny i czy w ogóle mogę podłączyć pod te transformatory.
Proszę o jakieś odpowiedzi na temat rozwiązanie tego problemu. Pozdrawiam.
zbyt optymistycznie to sobie wyobrażasz ...
W/w transformator ma nominalną moc pozorną tylko 40VA a chcesz go obciążyć mocą 40W (4 razy 10W na każdy transformator) nie pozostawiając żadnego zapasu.
Mało tego, to ten transformator ma dwa uzwojenia wtórne: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic897183.html w których przenoszona moc rozkłada się dość nierównomiernie:
TS-40/5, pierwotne; 220V/127V, wtórne; 215V/0,126A, 6,3V/2,33A.
I jak znam te typy transformatorów to są one dość "wyżyłowane" w swych parametrach, a więc będą grzać się znacznie - w przypadku jakbyś je sobie przezwoił do pożądanej wartości napięcia po stronie wtórnej, zobacz temat TAM
Zaś co tyczy się samego podłączenia, to proponuję poszukać schematupodłączenia instalacji elektrycznej dla dwóch żarówek z wyłącznikami schodowymi gdzie zamiast w/w żarówek włączysz uzwojenie pierwotne transformatora.

Pozdrawiam
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1380692.html


Temat: Schemat 4 wylaczniki schodowe i 1 żarówka
Witam
Chciałym prosić o schemat włączania 1 żarówki przy użyciu 4 włączników schodowych niezależnie w jakiej są pozycji,
nie może być użyty wyłącznik krzyżowy oraz żaden przekaźnik Same wyłączniki Bardzo bym prosił o jakiś minimalny schemat takiego podłączenia Z góry dziękuję
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1444206.html


Temat: [Sprzedam] nowy unifon analogowy mod. 3325 AMPLYVOX
Witam,
tak jak w temacie, chciałbym sprzedać unifon AMPLYVOX 3325 (biały)
kupiony na Allegro, zamontowany na ścianie przez godzinę
(elektryk który podłączał, zrozumiał, że miał również kupić unifon,
tymczasem ja zakupiłem wcześniej. niestety w efekcie nie dogadania,
ten który kupiłem sam muszę sprzedać)

także mogę szczerze powiedzieć, że nigdy nie był używany.
z przesyłką zapłaciłem za niego 60zł.

proponuję cenę 32zł + przesyłka
odpowiem na wszystkie pytania

krótki opis:

- W pełni kompatybilny ze wszystkimi instalacjami analogowymi wystepującymi w nowych i istniejących budynkach mieszkalnych. (oprócz 2-przew)

- Uznany za najlepiej sprzedający się unifon do instalacji analogowych na Allegro

- Obudowa z tworzywa ABS odpornego na uszkodzenia mechaniczne, np. przy upuszczeniu słuchawki.

- Uniwersalne otwory do montażu aparatu na ścianie (nie ma konieczności wiercenia nowych otworów w ścianie).

- Zworka pozwalająca na przystosowanie aparatu do odpowiedniej ilości przewodów systemu domofonowego: cztero -, pięcio -, lub sześcio -przewodowego. (zworkę przecinamy tylko w instalacjach 6 przewodowych).

- Dwa przyciski: standardowy do otwierania zamka elektromagnetycznego, dodatkowy używany przy rozbudowanych systemach domofonowych, lub np. uruchamiania napędu bramy automatycznej, uruchamiania oświtlenia na klatce schodowej, przed wejsciem do budynku, itp.

UWAGA: na opakowaniu urządzenia znajduje się schematpodłączenia urządzenia do instalacji.
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1617707.html


Temat: Domofon cyfral - sposób podłączenia
Witam chciałbym wykonać prosty układzik, który otwierałby drzwi w klatce schodowej. Coś podobnego do prezentowanego teraz na stronie głównej.
Problemem okazał się jednak mój domofon podłączony instalacją dwu-przewodową. Centralka domofonowa jest firmy Cyfral - analogowa, a schemat unifona taki:
http://www.cyfral.pl/cyfral/Zip/smt.jpg
Czy jest możliwość wykonania w takiej instalacji "konwertera" , który na wyjściu miałby wyprowadzone poszczególne sygnały wybierania (dzwonek) i elektrozaczepu. Czy jest możliwość wykonania takiego czegoś?
wiem że jak złącze kabelki zasilania to otwiera się elektrozaczep i herczy głośnik w centralce. Wie ktoś czy przy wywołaniu da się bez podnoszenia słuchawki włączyć elektrozaczep. Potrzebny mi jest tylko rozdział na te dwie funkcje. Czy taka ingerencja w domofon mu nie zaszkodzi.
Pozdrawiam.
/Poprawiłem tytuł i pisownię, mod prezeswal/.

-------------------------------------------------------------

Rozumiem że nie da się nic zrobić bo nikt nie odpisuje. Pomyślałem teraz a może by wykorzystać jakiś miernik napięcia bo przy wywołaniu napięcie się podnosi ale co z otwieraniem drzwi
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1420766.html


Temat: Rozwiązane: Żarówka i schody
" />Myślę, że w zadaniu nie chodziło o idealny schematpołączeń na klatce schodowej, bo oczywiście dałbym prąd zmienny. Miałem stary schemacik, który kiedyś rysowałem dla kolegi i go tylko trochę pozmieniałem. Tak jak mówi Golob i jego nauczyciel fizyki, rozwiązanie, które przedsawiliśmy jest poprawne. Co do podszkolenia się z elektryki lub elektroniki - jestem elektronikiem zarówno z wykształcenia jak i zawodowo i wcale nie uważam za obowiązkową znajomość schematu przeącznika krzyżowego, tym bardziej, że wielu forumowiczów, którzy chcą zrozumieć rozwiązanie, wcale nie musi znać się na układach elektronicznych - dlatego schemat który podałem był taki, by zrozumiał go każdy. Zapraszam do rozwiązywania zagadek - poprawianie gotowych mija się z celem.
Źródło: zagadki.net/forum/viewtopic.php?t=1873





 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   
 
  Schemat połączenia schodowego
sennikegipski.serwis